Napsali o nás: Obratný traktor výrazně usnadňuje práci

V okrese Brno-venkov se nachází obec Moravské Knínice se svými více než tisíci obyvateli. Od loňského února zde technické četě při komunálních pracích výrazně pomáhá traktor TYM T395 HST s čelním nakladačem a příkopovým ramenem.

Technické služby zajišťují v obci Moravské Knínice tři stálí zaměstnanci obecního úřadu, ke kterým v letní sezóně podle aktuálních potřeb přibývají jeden až dva brigádníci většinou z řad studentů.

„Když jsme začali uvažovat o pořízení nového traktoru, chtěli jsme především usnadnit a zjednodušit fyzicky namáhavé práce, které dosud zastávali naši obecní zaměstnanci. Traktor TYM T395 HST vyšel vítězně z výběrového řízení, kdy nejlépe vyhověl našim požadavkům a zajímavá byla i jeho pořizovací cena. Spolu s čelním nakladačem u nás traktor pracuje od února loňského roku, v dubnu 2021 bylo dodáno ještě příkopové rameno,“ říká Jiří Hanák, starosta obce Moravské Knínice.

Jak dále uvedl, zřejmě nejvyužitějším příslušenstvím, se kterým traktor pracuje, je čelní nakladač. „Ten nám velice ulehčuje práci. Do doby, než jsme pořídili tento stroj, museli zaměstnanci vše nakládat ručně. Při zajištění terénních úprav, popřípadě nakládání většího množství materiálu, jsme byli v minulosti závislí na místních firmách, které disponují nakladači. Vždy bylo nutné službu s předstihem objednat a poté čekat, kdy externí firma zakázku zrealizuje. Nyní jsou zaměstnanci na těchto domluvách zcela nezávislí, práce se tak nezdržuje a co je podstatné, ušetří se i nemalé náklady, které byly spojeny s placením najatým firmám. Za rok provozu traktor odpracoval 235 motohodin, takže jeho využití je pro nás velké,“ hodnotí Jiří Hanák první rok provozu nového traktoru.

Nejen s čelním nakladačem

Kromě agregace s čelním nakladačem pracuje traktor v Moravských Knínicích také s příkopovým ramenem. „Nyní máme k dispozici čelní nakladač s lopatou s přidržovacími prsty. Přidržovací prsty na lopatě bych doporučil všem, kteří přemýšlejí o čelním nakladači. Adaptér je sice o něco těžší, ale jeho užitná hodnota je mnohem vyšší. Kromě sypkých materiálů se dá bezpečně uchopit a převézt kláda, větve, bioodpad a podobně. Dalším adaptérem je příkopové rameno RSR 35 Z s dosahem 3,5 metru a pracovním záběrem žací hlavy 800 mm, které používáme na údržbu okolí polních a lesních cest. Využití nachází také při zabezpečení průjezdnosti cest zarostlých keři,“ popisuje Jiří Hanák dosavadní základní funkce traktoru.*

Interview se zákazníkem vyšlo v periodiku Komunální technika 04/2022

Autor: Roman Paleček